Tymczasowa organizacja ruchu problem inwestora czy wykonawcy?
Bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego podczas prac budowlanych, remontowych i porządkowych wymaga wprowadzenia zmian w dotychczasowej organizacji ruchu. Bardzo często pojawia się pytanie, czy za tymczasową organizację ruchu odpowiada inwestor, czy wykonawca. Okazuje się, że bezpieczne przeprowadzenie robót drogowych w większości przypadków wymaga ścisłej współpracy między inwestorem a wykonawcą.
Inwestor jest odpowiedzialny za ogólną koncepcję projektu oraz określenie wymagań dotyczących organizacji ruchu w ramach jego realizacji.
Zazwyczaj to inwestor określa jak tymczasowa organizacja ruchu, powinna być zaplanowana w celu zmniejszenia utrudnień dla użytkowników dróg w czasie wykonywanych prac. Bardzo często projekt tymczasowej organizacji ruchu wykonuje się według wymagań inwestora dotyczących bezpieczeństwa i przestrzegania lokalnych przepisów i norm dotyczących organizacji ruchu.
Z kolei wykonawca odpowiada za praktyczne wdrożenie tymczasowej organizacji ruchu, zgodnie z wytycznymi inwestora oraz lokalnymi przepisami ze względu na doświadczenie w tym zakresie. Firmy zajmujące się wykonywaniem robót drogowych mają specjalistyczną, odpowiedni sprzęt oraz wykwalifikowany personel, dlatego to zazwyczaj wykonawcy zajmują się optymalizacją ruchu w trakcie realizacji projektu. Zdarza się również, że wykonawca proponuje konkretne rozwiązania dotyczące tymczasowej organizacji ruchu w oparciu o warunki terenowe, dostępność rozwiązań oraz dotychczasowe doświadczenie.
Współpraca między inwestorem a wykonawcą jest kluczowa dla skutecznej organizacji ruchu. Inwestor powinien przekazać wykonawcy wytyczne dotyczące oczekiwań w zakresie tymczasowej organizacji ruchu, a wykonawca powinien wdrożyć je w praktyce, jednocześnie dostarczając regularne aktualizacje i raporty inwestorowi w przypadku zmian, problemów lub propozycji usprawnień. Współpraca inwestora i wykonawcy jest gwarancją prawidłowego przeprowadzenia robót drogowych i bezpieczeństwa użytkowników dróg.
Kto sporządza projekt czasowej organizacji ruchu?
Sporządzenie projektu tymczasowej organizacji ruchu wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Projekt tymczasowej organizacji ruchu najczęściej wykonują biura projektowe, ale także firmy wykonujące roboty drogowe. Takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze zarówno dla inwestora, jak i wykonawcy. Przed zleceniem sporządzenia projektu tymczasowej organizacji ruchu należy sprawdzić, czy wybrany podmiot działa zgodnie z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniach Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej i w ustawie Prawo o ruchu drogowym. W sporządzeniu projektu tymczasowej organizacji ruchu należy również uwzględnić lokalne przepisy dotyczące organizacji ruchu w obrębie prowadzonych prac drogowych.
Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest powierzenie projektu tymczasowej organizacji ruchu firmie wykonującej roboty drogowe, zapewniającej kompleksowo usługi i cieszącej się pozytywnymi opiniami wśród inwestorów.
Projekt tymczasowej organizacji ruchu cena
Cena projektu tymczasowej organizacji ruchu może się różnić w zależności od charakteru inwestycji i zastosowanych środków wpływających na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. W przypadku bardzo dużych inwestycji, projekt tymczasowej organizacji ruchu bardzo często zawarty jest w wycenie realizacji projektu przedstawionej inwestorowi. Cena projektu tymczasowej organizacji ruchu może się wahać między kilkaset złotych, do nawet kilku tysięcy. Kompleksowe usługi tymczasowej organizacji ruchu, wynajmu przyczepy zderzeniowej oraz prac drogowych znajdziesz w atrakcyjnej ofercie Roadcare. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą wybrać optymalne rozwiązania. Roadcare zapewnia wysoką jakość usług w bardzo korzystnej cenie oraz możliwości realizacji na terenie całego kraju.